Українсько-польські зустрічі

Детальніше по зустрічах тут (https://kmv.pnu.edu.ua/category/ukrainsko-polski-zustrichi/)

Українсько-польські зустрічі беруть свій початок з 2008 р. Зокрема, 28 – 29 листопада 2008 р. на базі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника було проведено конференцію на тему “Гадяцька унія в історії польсько-українських відносин 1658 – 2008 рр.”. Поряд із Прикарпатським національним університетом співініціатором та співорганізатором зустрічі виступила редакція найбільшого польського часопису в Україні – “Kuriera Galicyjskogo”. Починаючи з 2010 р., зустрічі завжди проводилися у другі половині вересня. З 2012 р. конференції починають називатися “Українсько-польські зустрічі”. Традиційно конференція відбувається в українських Карпатах – містечку Яремче. Виключенням став 2020 р. Епідеміологічна ситуація попереднього року зумовила ситуацію, коли ХІІІ українсько-польська зустріч відбувалася у гібридний спосіб: модератори та ключові доповідачі з українського боку, в основі своїй, були зібрані в Івано-Франківську, з польського – у Перемишлі. Інші учасники – брали участь у конференції в он-лайн режимі.

Незмінними співорганізаторами українсько-польських зустрічей є Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника та редакція часопису “Kurier Galicyjski”. Починаючи з 2015 р., до числа співорганізаторів приєднався Варшавський університет, з 2017 р. – Інститут політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України. Заходи відбувалися за фінансової підтримки спочатку Міністерства закордонних справ Республіки Польща, згодом – Сенату Республіки Польща за посередництвом фондів “Pomoc polakom na Wschodzie” та “Wolność i Demokracja” (з 2014 р.).

Перші дві конференції носили чітке тематичне спрямування та стосувалися історичної тематики. Починаючи з 2010 р., в ході зустрічей учасники обговорювали широкий комплекс питань, які охоплювали історичну, політичну, безпекову, гуманітарну складові українсько-польського діалогу. З 2013 р. на конференції починає розглядатися також економічний вимір українсько-польської співпраці (щоправда, ця тематика не кожного року була представлена в рамках окремої секції).

У березні 2015 та 2016 років з ініціативи фонду Європейської співпраці “Krzyzowa” за участі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та Варшавського університету у Вроцлавському воєводстві відбулися дві конференції, які планувалися як партнерські зустрічі до тих, які мали місце в Яремче. Особливістю зустрічей у Вроцлавському воєводстві було те, що у них поряд з українцями та поляками брали участь також німецькі політики та експерти, до того ж в них робився наголос на економічних питаннях.

В рамках українсько-польських “яремчанських” зустрічей в залежності від конкретних років збиралося від кількох десятків до більше як 100 провідних науковців, експертів, журналістів, дипломатів та політиків обох країн. Впродовж останніх років українсько-польські зустрічі – це найбільш авторитетний українсько-польський форум, в рамках якого розглядаються найрізноманітніші компоненти міждержавної співпраці, здійснюються презентації нових книг, презентуються та підводяться підсумки по міждержавних проектах, укладаються угоди тощо.