У рамках програми «Івано-Франківськ – місто героїв» 16 квітня 2021 р. на приміщенні гуртожитку № 2 Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника на вул. Коновальця, 141, встановили пам’ятну дошку українському дисиденту, громадсько-політичному діячу, історику, політв’язню радянських тюрем Валентину Морозу. 16 квітня – друга річниця смерті Валентина Яковича, тож відкриття пам’ятної дошки присвятили до цієї дати. Крім того, 15 квітня йому могло б виповнитись 85 років.
Ініціатором встановлення пам’ятної дошки виступив асистент кафедри історії України і методики викладання історії Прикарпатського національного університету Богдан Паска, фаховий дослідник життя та діяльності Валентина Мороза. Вшанування пам’яті українського дисидента відбулося за сприяння керівництва Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та Івано-Франківської міської ради. У заході взяли участь міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда, заступник керівника секретаріату міської ради Станіслав Козлов, професор Микола Лесюк, викладачі, аспіранти і студенти Університету.
Ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда відзначив, що постать дисидента стала символом незламності та прагнення до української незалежності для поколінь.
«Для Прикарпаття він є знаковою особистістю, бо об’єднав навколо себе дуже багато цікавих людей. Вони підтримали його ідеї й навіть після арештів продовжували свою боротьбу. Він започаткував цілу хвилю боротьби за українську ідею. І нагадує про одне: в умовах боротьби ми повинні об’єднуватись. В єдності ми дуже сильні», – підкреслив ректор Університету.
Очільник міста Руслан Марцінків зазначив, що спільно з істориками, краєзнавцями, громадськістю, програма «Івано-Франківськ – місто героїв» буде продовжуватися. І навіть перевидадуть однойменну книгу.
«Наші герої потребують пам’яті. Я мав нагоду бути на зустрічах пана Валентина з громадою ще коли був студентом, та і після того… Мене дивував його дух, він був унікальною постаттю! І хоча багато діаспорян не повернулися в Україну, він, як тільки наша держава стала незалежною, повернувся додому і почав боротися за українську Україну тут! І все своє життя віддав цій меті. Про це важливо пам’ятати!» – зазначив Руслан Марцінків.
Під час свого виступу Богдан Паска ознайомив усіх присутніх із біографією Валентина Мороза, закликав зберігати пам’ять про його внесок у боротьбу за незалежність України.